Ważne informacje

          • Zakończenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych.

          • Uprzejmie informujemy, że zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2025/2026 odbędzie się w dniu 26 czerwca 2026 r. według następującego harmonogramu:

            Klasy I–III:

            Godz. 8.00 – wspólne spotkanie uczniów klas I–III w sali gimnastycznej,

            - następnie spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych oraz wręczenie świadectw.

            Godz. 9.00 Msza Święta w kościele parafialnym dla uczniów, rodziców i pracowników szkoły.

            Klasy IV–VIII:

            godz. 10.00 – wspólne spotkanie uczniów klas IV – VIII  w sali gimnastycznej:

            - przekazanie sztandaru szkoły,
            - pożegnanie uczniów klas ósmych,
            - wręczenie świadectw z wyróżnieniem oraz nagród,

            - następnie spotkania uczniów z wychowawcami w salach lekcyjnych.

                                                                                        
             

             

          • Dziś oficjalnie otworzyliśmy obiekt sportowy

          • Mieszkańcy Chrząstawy Wielkiej z radością obserwowali w ostatnim czasie postępy prac przy budowie nowoczesnego boiska wielofunkcyjnego. Długo wyczekiwana inwestycja przez uczniów i sportowców dziś oficjalnie została otwarta.

            - Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu. Obiekt będzie służył wszystkim mieszkańcom. To ważny krok w kierunku rozwoju sportowego dzieci i młodzieży – rozpoczęła dyrektor Szkoły im. Piastów Śląskich w Chrząstawie Wielkiej, Monika Woźniak.

            - Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez znaczącego wsparcia zewnętrznego, m.in. środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach zadań z zakresu infrastruktury sportowej. Miałem przemawiać długo, ale dzisiejsza aura powoduje, że nie chcę państwa trzymać na tym palącym słońcu – mówił z kolei wicewójt Dariusz Koprowski, który zapewnił, że wójt Jarosław Jagielski na pewno odwiedzi boisko, by zagrać w piłkę z uczniami szkoły.

            - Przede wszystkim przyjmijcie serdeczne życzenia z okazji Dnia Dziecka i oprócz samych radosnych chwil życzę wam wielu sukcesów sportowych – zwróciła się w kierunku młodych mieszkańców posłanka na sejm Anna Sobola.

            Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć radnej gminy Czernica Eweliny Majewskiej, dla której ta inwestycja jest spełnieniem marzeń. – Bardzo mi zależało na powstaniu tego obiektu i dziś nie ukrywam wzruszenia – mówiła.

            Punktem kulminacyjnym otwarcia było symboliczne wkopania drzewa z tablicą informacyjną(dziękujemy za ich dostarczenie Łukaszowi Bodnarowi) przy alei głównej. Dokonali tego = oprócz wspomnianych już gości - również Paweł Kaczor – sołtys Chrząstawy Wielkiej, Natalia Gołąb – członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciel głównego wykonawcy Piotr Jarząbek z firmy Playland.

            Wydarzenie uświetnił występ Gwardii Gryfa oraz pokazowy trening młodych piłkarzy Czarnych Chrząstawa. Wyrazy podziękowania należą się również sołectwu Chrząstawy Wielkiej za nieocenioną pomoc w organizacji.

             - Zwracamy się z serdeczną prośbą o wspólne dbanie o ten obiekt. Szanujmy jego wyposażenie, utrzymujmy porządek i reagujmy na wszelkie przejawy wandalizmu, niszczenia mienia, spożywania alkoholu czy zachowania zagrażające bezpieczeństwu innych osób. Boisko zostało stworzone z myślą o całej społeczności. To od nas wszystkich zależy, czy przez wiele lat będzie służyło mieszkańcom w takim samym stanie, w jakim zostało oddane do użytku - zakończył oficjalną część dyrektor Monika Woźniak. 

          • Szkolna świetlica zamieniła się w teatr! 

          • Dzięki utalentowanym uczniom z koła artystycznego klas młodszych nasza świetlica stała się dziś prawdziwą sceną teatralną. Młodsi widzowie z klas 0–3 ruszyli w niezwykłą podróż po baśniowych krainach. Co ciekawe, znanych bohaterów odkryli zupełnie na nowo – przekonując się, że pozory, plotki i stereotypy potrafią mocno mylić!

            Całe widowisko to autorskie dzieło małych artystów, którzy pod okiem opiekunki koła, pani Anny Iwaszków-Prędkiej, sami stworzyli scenariusz, choreografię oraz zadbali o klimatyczną muzykę. Ten wyjątkowy pokaz dziecięcej wyobraźni i ekspresji dostarczył nam mnóstwo emocji oraz niezapomnianych wrażeń!

          • Świętowaliśmy Dzień Dziecka

          • Wszystkie dzieci nasze są: Borys, Wojtek, Marysia, Tom, niech małe sny spełnią się dziś, wyśpiewaj marzenia, a świat... będzie nasz - przez niemal cały dzień towarzyszyły nam słowa popularnej piosenki Majki Jeżowskiej. Świat należał dzisiaj do nas! Zamieniliśmy szkołę w ogromny plac zabaw, pozytywnej energii i uśmiechu.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie stoisk ze zdrową żwynościa, popcornem i watą cukrową oraz za koordynację całego wydarzenia. Wszystkim nauczcyielom za pomoc, a w szczególności pani Alicji Szwiec-Beyga.

            Niech święto dzieci trwa cały rok, a moc będzie z nami!

          • Czwarty numer "Chrząstawa News"

          • 𝕮𝖍𝖗𝖟ą𝖘𝖙𝖆𝖜𝖆 𝕹𝖊𝖜𝖘

            Oddajemy w Wasze ręce czwarty nr szkolnej gazety, a w nim prawdziwe dziennikarskie perełki:

            - wywiad z Jarosławem Jagielskim, wójtem gminy Czernica. 

            - sylwetka cenionego nauczyciela informatyki - Jacka Ścibora.

            - wywiad z aktorem, reżyserem i scenarzystą - Cezarym Studniakiem. 

            𝕮𝖍𝖗𝖟ą𝖘𝖙𝖆𝖜𝖆 𝕹𝖊𝖜𝖘 to projekt od początku do końca przygotowany przez naszych uczniów - teksty, materiały, szata graficzna oraz skład to ich inwencja twórcza

            Całość znajdziecie tutaj

             

          • 80. rocznica naszej szkoły. Możesz się dołączyć!

          • W przyszłym roku szkolnym obchodzić będziemy wyjątkowy jubileusz - 80 lat funkcjonowania naszej szkoły. Zależy nam, by ten dzień był wyjątkowy, dlatego mamy do was prośbę. O szczegółach przeczytacie na kartce załączonej na zdjęciu. 

          • Wesołych Świąt!

          • Drodzy!

            przed nami wiosenna przerwa świąteczna – czas, który niesie ze sobą oddech, spokój i świeżą energię budzącej się do życia przyrody.

            Życzymy Wam, aby te dni były pełne odpoczynku, radości i dobrych chwil spędzonych z bliskimi.

            Niech wiosna przyniesie Wam nową siłę, optymizm oraz inspirację do realizowania codziennych planów i marzeń.

            Niech to będzie czas życzliwości, uśmiechu i prawdziwego wytchnienia – niezależnie od tego, jak go spędzacie.

            Do zobaczenia po przerwie!


            Monika Woźniak 
            Violetta Markiel
            Paulina Stasik 

          • Mały Paryż w szkolnych murach. Wernisaż, który zachwycił wyobraźnię

          • W przestrzeniach szkolnych, na co dzień wypełnionych dźwiękiem dzwonków i codziennym rytmem lekcji, rozbrzmiała tym razem nuta sztuki najwyższej próby.

            Uczniowie koła artystycznego z klas: 2b, 3c i 3dzaprosili społeczność szkolną do niezwykłego świata inspirowanego artystyczną swobodą, organizując wernisaż w stylu francuskim, który śmiało można nazwać wydarzeniem wyjątkowym

            W każdy poniedziałek, po lekcjach, młodzi uczniowie, zafascynowani światem sztuki, zgłębiali swoją wiedzę, sięgając do albumów i zbiorów muzealnych. Z zaangażowaniem przygotowywali kostiumy oraz charakteryzacje, stopniowo odkrywając tajniki artystycznej ekspresji. Szybko okazało się, że dzieła malarskie stały się dla nich nie tylko inspiracją, lecz także fascynującym doświadczeniem, dzięki któremu zrozumieli, że sztuka pozostaje żywa i bliska każdemu pokoleniu. A wszystko zaczęło się od prostego, lecz znaczącego pytania: „Będziemy malować czy rysować?”.

            Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym przygotowanym z niezwykłą starannością i wrażliwością przez uczniów pod czujnym okiem pani Ani Iwaszków-Prędkiej i przy wsparciu pań: Małgosi i Uli

            Młodzi artyści, z naturalną dla siebie lekkością, przenieśli widzów w niezwykły klimat, gdzie sztuka spotyka się z codziennością, a każda chwila zdaje się być celebracją piękna

            Subtelna scenografia, nastrojowa muzyka oraz dopracowane kostiumy stworzyły spójną i urzekającą całość.

            Po części scenicznej goście mieli okazję podziwiać przygotowaną przez uczniów ekspozycję prac fotograficznych

            Każde dzieło było świadectwem zaangażowania, pracy oraz rozwijającej się wrażliwości estetycznej młodych twórców.

            Obecność zaproszonych gości dodatkowo podniosła rangę wydarzenia

            Wernisaż przygotowany przez uczniów w ramach projektu ,,Reinterpretacje obrazów” stał się nie tylko pokazem talentu, ale także pięknym dowodem na to, że sztuka — nawet w najmłodszych dłoniach — potrafi wzruszać, inspirować i jednoczyć.

            Tego dnia szkolne mury stały się małym Paryżem — pełnym światła, wyobraźni i dziecięcej radości tworzenia.

             

            Fotorelacja: Małgorzata Gizeweter

          • Trzeci numer "Chrząstawa News"

          • 🗞𝕮𝖍𝖗𝖟ą𝖘𝖙𝖆𝖜𝖆 𝕹𝖊𝖜𝖘🗞

            Oddajemy w Wasze ręce trzeci nr szkolnej gazetki. Na łamach naszego dwumiesięcznika znajdziecie m.in.:

            📍wywiad z panią Martą Zielonką, wyjątkową nauczycielką chemii i biologii

            📍ciekawostki na temat Chrząstawy Wielkiej🔍

            📍rebusy oraz plotki i gorące newsy z kraju📚

            𝕮𝖍𝖗𝖟ą𝖘𝖙𝖆𝖜𝖆 𝕹𝖊𝖜𝖘 to projekt od początku do końca przygotowany przez naszych uczniów - teksty, materiały, szata graficzna oraz skład to ich inwencja twórcza 🥰

            Całość znajdziecie tutaj👇

          • Życzenie świąteczno-noworoczne

          • Szanowni Państwo,

            ✨🎄

            w czasie świątecznej przerwy, która sprzyja refleksji i odpoczynkowi, pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia spokoju, wytchnienia i dobrej, życzliwej atmosfery w gronie bliskich!

            Niech nadchodzący 2026 rok przyniesie zdrowie, poczucie bezpieczeństwa oraz satysfakcję z podejmowanych wyzwań 🌟

            Życzymy, aby był to czas nowych możliwości, inspiracji do rozwoju, wzajemnego szacunku i dobrej współpracy 🤝📚a także wielu powodów do radości — zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym 😊

            Dziękujemy za miniony rok wspólnej pracy, za zaangażowanie, odpowiedzialność i codzienny wkład w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego, bezpiecznego i otwartego na drugiego człowieka 🏫💙

            Z serdecznymi pozdrowieniami

            🎓Dyrektor i Wicedyrektorzy Szkoły 🎓

             

          • Muzyka serc – koncert kolęd i pastorałek, który poruszył całą społeczność szkolną

          • We wtorkowe przedpołudnie nasza szkoła wypełniła się magią dźwięków, emocji i wspólnego przeżywania

            Uczniowie zaprezentowali swoje talenty, zamieniając salę gimnastyczną w prawdziwą muzyczną scenę

            Koncert został przygotowany przez katechetkę Alicję Szwiec-Beygę oraz nauczycielkę muzyki Ewę Walasek i nauczycielkę plastyki Marlenę Pospieszyńską przy wsparciu całego grona pedagogicznego

            Dzięki ich zaangażowaniu młodzi artyści uwierzyli w siebie i z odwagą dzielili się swoją wrażliwością z publicznością

            Wzruszeni rodzice i nauczyciele byli świadkami nie tylko muzycznych występów, ale także pięknej lekcji wspólnoty i pasji.

            Szczególnym momentem koncertu był występ chóru nauczycieli, który dopełnił wydarzenie wyjątkową atmosferą

            Fotorelacja: Małgorzata Gizeweter

          • Motosporty w naszej szkole

          • Pierwsze "Spotkanie z mistrzami" roku szkolnego 2025/2026 za nami. Co to były za emocje! W powietrzu unosił się zapach metanolu, słychać było ryk silników, a adrenalina udzieliła się wszystkim uczestnikom wydarzenia. Wszystko za sprawą wyjątkowych gości.

            Zawodników WTS Betard Sparty Wrocław i pięciokrotnych mistrzów Polski na żużlu - Nikodema Mikołajczyka i Marcela Kowolika - oraz znanych i cenionych rajdowców z gminy Czernica - Justyny Kurowskiej-Ferdek i Pawła Ferdka. Gościem specjalnym - i zarazem wielką niespodzianką - okazał się menadżer drużyny WTS Piotr Protasiewicz - legenda "czarnego sportu" w Polsce.

            Zobaczcie galerię zdjęć ze spotkania

          • Drugi numer "Chrząstawa News"

          • Oddajemy w wasze ręce drugi numer naszej szkolnej gazetki, a w niej:

            - Alina Struzik w cyklu "Nauczyciel też człowiek"

            - Galeria ze świątecznego wystroju naszej szkoły!

            - Uwaga, talent, czyli Hanna Kardaś i jej pasja;

            - reportaż Laury Kurek z premiery filmu młodzieżowego. 

             

            Zapraszamy do lektury!

          • Niepodległa Polska

          • „Niepodległa – w naszych sercach” „Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam... Mówiąc Ojczyzna – mam na myśli dom, gdzie matka, ojciec, bracia, i miłość...” — Karol Wojtyła (św. Jan Paweł II)

             

            Dziś w naszej szkole rozbrzmiały dźwięki hymnu, a w oczach wielu pojawiły się łzy wzruszenia. Wspólnie — uczniowie, nauczyciele i dyrekcja — stanęliśmy ramię w ramię, by z sercami pełnymi dumy i wdzięczności uczcić Narodowe Święto Niepodległości. W biało-czerwonych barwach, z powagą i radością, przypomnieliśmy sobie, że wolność nie jest tylko słowem z podręcznika historii. To oddech naszych przodków, ich marzenia, ich ofiara. To dar, który dziś możemy przekazywać dalej — naszym dzieciom, naszym uczniom.

             

            7 listopada w naszej szkole czuć było coś wyjątkowego — miłość do Polski. Czuć było jedność, wdzięczność i dumę. Bo Polska to nie tylko miejsce na mapie. To my – nasze serca, nasze wspomnienia, nasze pieśni. Niech ten dzień pozostanie w pamięci każdego z nas jako przypomnienie, że Ojczyzna zaczyna się w sercu każdego człowieka.

             

            Fotorelacja Małgorzata Gizeweter

          • Poszukiwane archiwalne zdjęcia naszej miejscowości.

          • Szkoła Podstawowa im. Piastów Śląskich w Chrząstawie Wielkiej wraz z Towarzystwem Miłośników Chrząstawy przymierza się do realizacji pomysłu stworzenia wystawy lub wirtualnego spaceru po naszej miejscowości, ukazującego jej dawny wygląd i historię. 

            W związku z tym poszukujemy starych zdjęć przedstawiających zabudowania wsi z dawnych lat – mogą to być fotografie nawet bardzo zniszczone. 

            Mile widziane będą również inne ciekawe pamiątki: dokumenty, listy, mapy lub przedmioty związane z historią Chrząstawy Małej i Wielkiej. 

            Wszystkie udostępnione materiały zostaną sfotografowane lub zeskanowane, a następnie zwrócone właścicielom. 

            Jeśli ktoś z Państwa posiada takie pamiątki i chciałby przyczynić się do powstania tego wyjątkowego projektu, prosimy o kontakt z Anetą Fiskies - prezes Towarzystwa Miłośników Chrząstawy- lub Marleną Pospieszyńską- nauczycielem historii. 

            Dziękujemy za każdą pomoc i wsparcie inicjatywy!

          • Pasowanie pierwszoklasistów ✏️

          • Test z wiedzy, rytmiki, tańca oraz śpiewu - wszystko zaliczone na ocenę celującą. 🥰 "Pierwszaki" z dumą recytowały wiersze, śpiewały piosenki i jednogłośnie deklarowały, że pilnie będą się uczyć oraz dbać o dobre imię naszej szkoły. To był dzień pełen radości, uśmiechów i wzruszeń – zarówno wśród dzieci, jak i rodziców oraz nauczycieli. 💖

             

            Zatem nasi najmłodsi stali się oficjalnie uczniami. Ale tylko oficjalnie, bo są z nami przecież od 1 września.

             

            - Pasowanie zapamiętacie do końca życia. To moment formalnego nadania wam tytułu uczniów. Rozpoczynacie wyjątkową podróż edukacyjną pełną nowych wyzwań i odkryć - podkreśliła pani dyrektor Monika Woźniak.

             

            ​​​​​​​Gratulujemy naszym małym bohaterom i życzymy samych sukcesów na szkolnej drodze! 🚀

          • Pierwszy numer "Chrząstawa News"

          • Opiekunami projektu są szkolni poloniści - Małgorzata Gizeweter i Paweł Kosciółek - którzy w przeszłości związani byli z działalnością mediach. Wszystkie teksty zamieszczane na łamach "Chrząstawa News" pisane i tworzone są przez naszych uczniów. Zachęcamy do lektury!

          • Oficjalnie rozpoczęliśmy rok szkolny 2025/2026

          • Piękna pogoda, doskonałe humory, radość wymalowana na twarzach uczniów - tak w skrócie można podsumować uroczystość inauguracji roku szkolnego.

            - Po wakacyjnej przerwie nasza szkoła znów wypełnia się gwarem, uśmiechem i energią. To najpiękniejszy znak, że pora wrócić do wspólnej nauki i odkrywania świata - tymi słowami rozpoczęła przemówienie dyrektor Monika Woźniak.

            Po odśpiewaniu hymnu narodowego, prezentacji pocztu sztandarowego oraz części oficjalnej, która odbyła się na boisku szkolnym, uczniowie w asyście wychowawców udali się do klas, by dopełnić niezbędnych formalności związanych z pierwszym dniem. Delegacja naszej placówki wzięła również udział w gminnej inauguracji roku szkolnego, której gospodarzem był Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dobrzykowicach, a inicjatorem Jarosław Jagielski - Wójt Gminy Czernica. Dziękujemy za możliwość udziału w tak wyjątkowym wydarzeniu

            A Wam, drodzy uczniowie, za pozytywne emocje i niezwykłą energię Zaczynamy edukacyjną przygodę pełną wrażeń

            Fotorelacja: Paweł Kościółek

          • Inauguracja Roku Szkolnego 2025/2026

          • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2025/2026
            odbędzie się 1 września 2025 r. o godz. 9.00
            na boisku sportowym - ul. Sportowa. 

             

            Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami udadzą się do swoich klas w budynku szkoły. 

            Do zobaczenia! 

          • Spotkanie rodziców z wychowawcami klas I.

          • Serdecznie zapraszamy
             

            rodziców
            dzieci zapisanych do KLAS PIERWSZYCH 
            na rok szkolny 2025/2026

             


            na spotkanie z wychowawcami
             


            w dniu 26 sierpnia 2025 r. (wtorek) o godz. 17.00
            w starym budynku szkoły
            (wejście od ul. Wrocławskiej):

             

            Oddział 1A - wychowawczyni - P. Magdalena Naowska - sala nr 26

            Oddział 1B - wychowawczyni - P. Aleksandra Rubińska - sala nr 24

            Oddział 1C - wychowawczyni - P. Katarzyna Grzelak/Renata Choroszy-sala 21

            Oddział 1D - wychowawczyni - P. Sylwia Kaczmarczyk - sala 19 

             

            Lista dzieci zapisanych do poszczególnych odziałów będzie udostęniona w dniu spotkania w holu głównym - wejście A

             

            Do zobaczenia!