• 'Uczeń niepełnosprawny w szkole ogólnodostępnej' Promyk Słońca 2010-2011

        • Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


          Człowiek - najlepsza inwestycja

           

          Uczeń niepełnosprawny w szkole ogólnodostępnej – budowanie systemu wsparcia i pomocy.   

          W naszej szkole realizujemy Program „Uczeń niepełnosprawny w szkole gólnodostępnej – budowanie systemu wsparcia i pomocy”, który zakłada pomoc szkołom ogólnodostępnym w przygotowaniu i realizowaniu jak najlepszej oferty edukacyjnej i organizacyjnej skierowanej do uczniów niepełnosprawnych w oparciu o istniejące w szkołach i środowisku lokalnym zasoby ludzkie (nauczyciele i specjaliści). Realizacja programu zakłada wypracowanie modelu współpracy wewnątrz szkoły na rzecz ucznia niepełnosprawnego w celu udzielenia mu niezbędnego wsparcia, by w pełni mógł stać się uczestnikiem społeczności szkolnej.

          Projekt przewiduje upowszechnienie i wdrożenie w szkołach ogólnodostępnych na Dolnym Śląsku programu edukacji włączającej, polegającej na realizacji obowiązku szkolnego ucznia niepełnosprawnego w klasie ogólnodostępnej.

          Włączanie pojedynczych dzieci do środowiska szkolnego, podobnie jak integracja, jest pewnym procesem. Wymaga on zmian postaw, nastawień, przekonań, nauczycieli, innych pracowników szkoły, samorządów, niekiedy rodziców, co do miejsca kształcenia i form pomocy na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Proces ten wymaga również poszerzania wiedzy i rozwijania umiejętności współpracy. Nie odbywa się to automatycznie poprzez sam fakt bycia takiego dziecka w szkole. Wymaga to czasu i aktywnego zaangażowania wielu podmiotów.

          Realizacja programu trwa minimum dwa lata. Jest to czas niezbędny do dokonania w szkole zmian związanych z zapewnieniem właściwej opieki i wsparcia uczniowi niepełnosprawnemu.

          Adresaci programu:

          ·         szkoły realizujące kształcenie ogólne, w środowisku których, są uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych

          ·         uczniowie niepełnosprawni/ o specjalnych potrzebach edukacyjnych

          Cele główne:

          ·         Zapewnienie równości szans w dostępie do edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

          ·         Podnoszenie jakości procesu kształcenia uczniów niepełnosprawnych

          ·         Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji uczniów niepełnosprawnych.

          Cele szczegółowe:

          ·         Tworzenie warunków sprzyjających edukacji uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych w lokalnym środowisku.

          ·         Poszerzanie wiedzy i umiejętności nauczycieli w zakresie pracy z uczniem niepełnosprawnym.

          W projekcie zaplanowane zostały następujące działania:

          1) zorganizowanie cyklu szkoleń dla nauczycieli szkół zgłoszonych do udziału w projekcie

          2) opracowanie i publikacja materiałów informacyjnych z zakresu edukacji włączającej

          3) prowadzenie doradztwa i konsultacji dla szkół w zakresie regulacji prawnych, organizacji kształcenia, konstruowania programów edukacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych, systemu oceniania itd.

          4) utworzenie w szkołach tzw. zespołów wspierających; interdyscyplinarny zespół stanowić ma wsparcie i niezbędne zaplecze dla nauczyciela mającego w klasie ucznia niepełnosprawnego

          5) prowadzenie w szkołach zajęć terapeutycznych dla uczniów.

          W naszej szkole prowadzone są zajęcia z kinezjologii edukacyjnej – 1 godzina tygodniowo oraz terapia integracji sensorycznej – 1 godzina tygodniowo. Od 1 marca 2011 zajęcia z kinezjologii edukacyjnej zastąpiliśmy terapią ręki piszącej.

          Otrzymaliśmy też 3000 zł na zakup pomocy dydaktycznych i specjalistycznych do prowadzenia tego typu zajęć.